Załącznik nr 2 do Regulaminu Zajęć i Warsztatów ,,Uwaga! Rodzina”

Zasady zabawy i pracy podczas Zajęć Uwaga! Rodzina dla grup wiekowych 5-12 lat.

Drogi rodzicu, rozwój dziecka w tym okresie jest bardzo ważny, Twoje samopoczucie i komfort również, dlatego prosimy o zapoznanie się z poniższymi wskazówkami.

1. Zajęcia prowadzone są w obecności oraz z aktywnym udziałem opiekunów/rodziców dziecka.

Rodzice i opiekunowie ponoszą w pełni odpowiedzialność za  swoje dziecko. Bardzo prosimy wziąć pod uwagę poniższe zalecenia.

  • Uwzględniać fakt, że niektóre aktywności mogą nie być w aktualnym polu zainteresowania dziecka. Nie zachęcamy dzieci na siłę, dajemy czas i rozumiemy, że mogą czegoś nie wykonać, lub zrobić to na własnych zasadach – akceptujemy to i podążamy za dzieckiem.
  • Zajęcia są wprowadzeniem do wspólnego omawiania zdarzeń, spostrzeżeń w bezpiecznym otoczeniu – domu rodzinnym, zachęcamy by rozwijać komunikację, pogłębiać rozmowy na poruszane tematy i obserwować dzieci podczas ćwiczeń, a także poszerzać i praktykować idee zajęć w warunkach domowych, jeśli okażą się pomocnymi narzędziami w codziennych doświadczeniach.
  • Niektóre aktywności mogą brudzić oraz wymagać większego zakresu ruchu – dlatego prosimy o zakładanie ubrań wygodnych i w gorszym stanie.

2. Przestrzeń

Na zajęciach, wykorzystujemy salę do zabaw i ćwiczeń. W zależności od aktywności na Sali może znajdować się rozłożona folia/plandeka, która zabezpiecza podłogę przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Prosimy wtedy, by zachowywać szczególną ostrożność podczas przemieszczania się.

3. Aktywności/zabawy

Na zajęciach wykorzystujemy różne materiały:

  • produkty sypkie (mąki, kasze, ziarna)
  • produkty płynne (naturalne jogurty, woda, mleko)
  • aromaty, barwniki spożywcze, olejki eteryczne (nasączane waciki) i inne naturalne produkty wydobywające zapach.
  • produkty pozyskiwane z naturalnych źródeł: kwiaty, kamyki, liście, patyki itp.
  • elementy życia codziennego dziecka: materiały plastyczne, farby, piłki, słomki, lusterka itp.
  • tworzone pomoce edukacyjne i sensoryczne.
  • sprzęty i pomoce do aktywności ruchowych.

Na zajęciach wykonujemy zadania ,,pobudzająco – hamujące” w odpowiedniej kolejności, indywidualnie lub wraz z rodzicem/opiekunem w zależności od wcześniej ustalonego harmonogramu przez prowadzącego.

  • techniki relaksacyjne, aktywizacja mięśni, masaże, inne aktywności ruchowe –stymulujące m.in. czucie głębokie, równowagę i wyciszające układ nerwowy.
  • zadania z wykorzystaniem technik uważności – wzmacniające koncentrację i poszerzanie wiedzy o wewnętrznych stanach emocjonalnych.
  • prace plastyczne i rękodzielnicze nawiązujące do obranej tematyki zajęć – rozwijające motorykę małą i wyobraźnię.
  • ćwiczenia oddechowe, wizualizacje, opowiadania, bajki – wprowadzające w stan odpoczynku i relaksu.
  • karty pracy oparte na wzajemnym poznawaniu potrzeb, zainteresowań, umiejętności i marzeń – pobudzające do empatycznej komunikacji i zainteresowania drugim człowiekiem.

W związku z powyższym, jeśli istnieje ryzyko alergii czy jakiegokolwiek zdarzenia, które mogłoby wpłynąć na brak komfortu uczestnika prosimy zgłaszać ten fakt przed zajęciami, by móc dostosować aktywności. Prosimy także każdorazowo uważnie obserwować dzieci podczas wszystkich wykonywanych zadań.

4. Co przygotować na zajęcia?

Otwartość umysłu, akceptację i miłość do siebie oraz dziecka, pamiętając, że to przestrzeń dla Was, a wspólne ćwiczenia to czas by lepiej się poznać, rozumieć i korzystać z technik, które mogą przyczyniać się do szczęśliwego wkraczania w kolejne etapy rozwoju dziecka jak i rodzica.

A do tego zalecamy KOCYK/ MATĘ by móc wygodnie usiąść, lub położyć się na podłodze oraz w pełni uważnie doświadczać każdej chwili 😊

 

Prowadząca: Mgr Ewelina Zielenkiewicz