Mindfulness to inaczej trening uważności, czyli doświadczanie obecnej chwili taką jaka jest, bez oceniania z pełną akceptacją i bez troski o to co za chwilę może się wydarzyć. Świadoma teraźniejszość – możemy z niej czerpać radość, obserwować emocje, myśli oraz odczucia jakiekolwiek są.  To również stawianie czoła doznaniom nieprzyjemnym, które możemy oswoić, zaakceptować i nie martwić się, że zostaną na zawsze, lub będą trwać długo. To czucie pełni naszego wnętrza, świadome doznawanie wszystkiego co się pojawia w danym momencie. Uważność to szczególny sposób wsłuchiwania się w swoje zmysły i zagłębiania się we własnym wewnętrznym świecie z rozmysłem oraz bez oceniania.

Co jest takiego wyjątkowego w praktykowaniu uważności?

  • zmienia sposób postrzegania otaczającego nas świata – dodaje odwagi, wzbudza ciekawość, inspiruje do odkryć.
  • pozwala na zauważanie odczuć i regulowanie emocji
  • uspokaja i dodaje radości
  • uczy wdzięczności, życzliwości, zrozumienia i akceptacji
  • pozwala nie zatapiać się w myślach, często o przeszłości lub przyszłości
  • obniża stres i napięcie emocjonalne.
  • relaksuje i sprawia, że częściej się uśmiechamy doceniając każdą chwilę w życiu.

Po co dzieciom i rodzicom uważność?

Rodzicom – oczywiście, dlatego że spoczywa na nich odpowiedzialność za dzieci i rodzinę, do tego obowiązki zawodowe, sytuacja zdrowotna, jak również różne przeszłe wydarzenia, wszystko to może powodować trudne emocje, obniżać jakość życia, a także potęgować zamartwianie się o przyszłość swoją i rodziny.

Dzieciom – by naturalna radość trwała całe ich życie. Tak naprawdę, dzieci od urodzenia posiadają umiejętność uważności. Niezwykle często zauważamy, że robiąc pewne rzeczy, dzieci realizują je na 100 procent, zatapiając się we własnym świecie. Odczuwając emocje, robią to również całym sobą, całym ciałem i właśnie pokazuje to ich ekspresja. Do tego, uwielbiają się uczyć, ich ciekawość świata i motywacja są nieograniczone. Wprowadzając techniki uważności do ich codziennego życia od najmłodszych lat pozwalamy im tego nie stracić. Pozwalamy im kierować siłą jaka w nich drzemie we właściwym kierunku, mają szansę poznać tę siłę i samemu być świadomym swoich wrażeń i wewnętrznego ,,ja”.

Wszystkie te umiejętności, jako dorośli, często tracimy idąc przez życie, pełne przygód, stresorów i trudnych sytuacji. Czy nie łatwiej byłoby gdyby dbać o te cechy i korzystać z nich przez całe życie?

Obecnie potrzeba fizycznego i duchowego spokoju jest ogromna, dla dzieci i dorosłych. Wyzwania społeczne, zawodowe, szkolne, rodzinne są nie rzadko przytłaczające. To dlatego uwaga skierowana na tu i teraz pomaga w odnalezieniu własnych potrzeb, zrozumieniu ich i realizowaniu, by osiągnąć spokój oraz wewnętrzną harmonię.

Techniki uważności mogą sprawiać dzieciom jak i dorosłym pewną trudność, jest to kwestia codziennego treningu, tak jak uprawianie sportu. Uwaga jest jak mięsień – trzeba go ćwiczyć, by był wzmocniony i pełny sił. Dlatego wplatanie elementów mindfulness i medytacyjnych regularnie w odpowiednim, możliwym zakresie może przynieść ogromne korzyści całej rodzinie.

Połączenie elementów treningu uważności, technik medytacyjnych, ruchu oraz arteterapii w obecności i z pełnym zaangażowaniem najbliższych będą wsparciem w rozwoju nie tylko dziecka, ale i rodzica. Wspólna praca, zabawa oraz bliskość motywuje do nauki i ćwiczeń w bezpiecznym otoczeniu. Pomimo, iż dzieci powinny mieć własną przestrzeń do zabaw i czas na bycie sam na sam ze sobą, to co najmniej godzina tygodniowo spędzona wspólnie podczas wartościowych aktywności pozwoli na zaspokojenie potrzeby bliskości, przyczyni się do pogłębiania wiedzy o samym sobie i podtrzymywania więzi rodzinnej.

Trening uważności zalecany jest dla dzieci od 5 roku życia. Jednak zauważanie pewnych zjawisk, kierowanie się ideą medytacji i uważności już od najmłodszych lat będzie podstawą do pracy w kolejnych okresach życia. Zajęcia stworzone z myślą o najmłodszych skupiają się przede wszystkim na zabawach sensomotorycznych, niemniej i oni potrzebują chwili w spokojnej przestrzeni wypełnionej życzliwością, empatią, nauką oddychania, poznawania i odczuwania nowych doznań. Interesujące, uważne zabawy oraz bajkoterapia relaksacyjna w kameralnym gronie mogą kształtować pozytywne postawy i wspierać rozwój najmłodszych.

Starszym dzieciom przygotowane zostały aktywności oparte na technikach mindfulness, relaksacyjnych oraz arteterapeutycznych z większym nastawieniem na naukę celowaną. W tym szczególnym czasie, gdy mózg jest wyjątkowo plastyczny warto wspierać dzieci w codziennych wyzwaniach z wykorzystaniem sprawdzonych metod w oparciu o ich możliwości. Intensywne warsztaty i regularne zajęcia dają siłę i motywację do pokonywania przeszkód jakie każdy z nas napotyka na każdym etapie egzystencji.


Mindfulness i Techniki Relaksacyjne są kluczem do szczęśliwego oraz spokojnego przemierzania przez nowe, nieznane ścieżki życia, a silna rodzinna więź jest podstawowym filarem miłości i bezpieczeństwa.